Paras keino ehkäistä rypyt

Voisi kuvitella että nämä ovat vain kolmekymppisen ongelmia, mutta ei – rypyt alkavat näkyä jo parikymppisenä, ikävä kyllä. Muistan kuinka joskus nuorempana jopa pidin auringonoton aiheuttamista pienistä juonteista silmäkulmissa ja nenänvarressa. Siis mitä helv…ttiä? Nyt olen lähinnä ryppykammoinen ja vaikka en mitään ikäkriisiä podekaan, en ainakaan halua näyttää yhtään vanhemmalta kuin mitä oikeasti olen. Hoidan ihoani nykyään todella tunnollisesti ja olen huomannut ilokseni, että jo syntyvistä juonteistakin voi päästä eroon. Itse vannon mikroneulauksen nimeen, se on yksi ainoista hoidoista jolla olen saanut todella hyviä tuloksia aikaan ihon tekstuurissa ja juonteiden häivyttämisessä. Ihoni näyttää oikeasti nuoremmalta kuin vaikka viisi vuotta sitten. Jos olisin kuitenkin tiennyt, että ennaltaehkäisy on niin paljon helpompaa ja edullisempaa kuin ryppyjen häivytysyritykset, olisin säästynyt monelta tuote- ja hoitokokeilulta. Toisaalta en ole edes halunnut myöntää sitä itselleni, sillä olen aina rakastanut aurinkoa ja tummaakin tummempaa rusketusta. Nimittäin paras keino välttää rypyt on aurinkosuojavoiteen käyttö.

Mitään perus Nivean vartaloversiota ei kasvojen herkälle, ohuelle ja helposti tukkeutuvalle iholle kannata kuitenkaan laittaa. Kasvoille tarkoitettuja aurinkovoiteita on paljon. Suosin vartalon aurinkovoiteissa yleensä luonnonkosmetiikan fysiologisia aurinkovoiteita, sillä keinotekoiset uv-filtterit imeytyvät kehoon ja jäävät sinne (!!), mutta tästä ja turvallisesta auringonotosta kirjoitan pian oman postauksen. Ei tarvitse pelätä että se olisi silkkaa varjossa istuskelua ja pellavavaatteita, ei todellakaan. Sen kunnon pavunruskean brunan voi hankkia luonnollisesti – ja ennen kaikkea turvallisesti. Nyt keskitytään kuitenkin kasvojen ihon suojaamiseen, sillä aurinko on varmasti eniten ihoa vanhentava yksittäinen tekijä. Iho kyllä saa osansa myös tupakoinnista ja muutenkin huonoista elintavoista, mutta aurinko taitaa olla nimenomaan vanhentajana se ykkönen.

On silkkaa hulluutta, että laitamme valtavat määrät rahaa ryppyvoiteisiin ja seerumeihin – saati sitten esimerkiksi botoxiin ja täyteainehoitoihin – kun samalla otamme aurinkoa kasvoille ilman kunnon aurinkosuojaa. Kasvoilla kannattaa käyttää vähintään suojakerrointa 30, mielellään 50. Nykyään on myytävänä jopa 100-suojakertoimella varustettuja voiteita. Rypyt ilmestyvät jo yhdessä kesässä, oikeasti niitä voi nähdä jopa parin päivän kunnon auringonoton jälkeen. Koska auringonotto alkaa olla ajankohtaista, kannattaa kasvojen aurinkosuoja hankkia viimeistään nyt. Vaikka suojakerroin 50 hidastaisi kasvojen ruskettumista aluksi, se ei estä sitä kokonaan ja rusketus on lopulta pitkäkestoisempi. Iho näyttää terveemmältä ja sileämmältä. Aurinkolasien käyttö on myös enemmän kuin suotavaa, linssit suojaavat paitsi herkkää silmänympärysihoa auringonsäteiden haittavaikutuksilta, ne myös ehkäisevät siristelyä, joka yhdessä auringonoton kanssa on takuuvarma silmäkulmien harakanvarpaiden aiheuttaja.

En voi enää ymmärtää miten ennen jätin ihan surutta kasvot suojaamatta, sillä ajattelin aurinkovoiteiden tukkivan ihoa. Siksi kannattaa valitakin tarkkaan tuotteet joita käyttää ja jokapäiväisessä arkikäytössä suojavoiteen voi sekoittaa päivävoiteen joukkoon, jolloin se levittyykin kevyemmin kasvoille. Vältä öljyisiä koostumuksia aurinkosuojissa ja vältyt samalla myös kasvojen kiiltelyltä auringossa. Mun luottotuotteita kasvoille ovat Chanelin spf 50 aurinkosuoja jota sekoitan juurikin päivävoiteeseen, ComfortZonen Sun Soul spf 30 sekä SkinRegimenin spf 30. Kasvojen aurinkosuojausta tulisi tehdä läpi kesän, vartalossa saa olla sitten vähän rennompi kun keho on tuottanut omaa suojaväriä.. Mutta siitä lisää myöhemmin, nyt ihanaa viikonlopun jatkoa!

Seuraa myös FACEBOOK / INSTAGRAM @mirvaannamarian


No Comments

Post A Comment